Αθλητικά

Γερμανία: Εύκολη νίκη για Μπάγερν, 2-0 τη Βόλφσμπουργκ

Με δύο τέρματα στα πρώτα 13 λεπτά η Μπάγερν επικράτησε εύκολα της Βόλφσμπουργκ στο Μόναχο με 2-0 σε αναμέτρηση για την 33η αγωνιστική της Bundeliga. Το σκορ άνοιξε στο 4ο λεπτό ο Ζβόναρεκ ενώ στο 13΄ ο Γκορέτσκα διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Με αυτή τη νίκη οι Βαυαροί επέστρεψαν στην δεύτερη θέση του πρωταθλήματος στην οποία είχε ανέβει προσωρινά η Στουτγκάρδη.

Νωρίτερα σαρωτική ήταν η Χόφενχαϊμ που διέλυσε εκτός έδρας μάλιστα τη Ντάρμστατ με το εντυπωσιακό 6-0 και συνεχίζει την προσπάθεια να προλάβει το «τρένο» της συμμετοχής στα κύπελλα Ευρώπης την επόμενη αγωνιστική σεζόν. Να σημειωθεί πως έως το 50ο λεπτό είχε πετύχει και τα έξι γκολ της!

Η 33η αγωνιστική:

Άουγκσμπουργκ-Στουτγκάρδη 0-1 (48΄ Γκιρασί)

Λειψία-Βέρντερ Βρέμης 1-1 (61′ Σέσκο-35′ αυτ. Σέιγουαλντ)

Φράιμπουργκ-Χαϊντενχάιμ 1-1 (29′ Ντοάν-37′ Σέσα)

Γκλάντμπαχ-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-1 (9′ Χακ-35′ Εμπιμπέ)

Κολωνία-Ουνιόν Βερολίνου 3-2 (45′ πεν. Κάινζ, 87′ Τίγκες, 90’+ Ντάουνς-15′ Κνότσε, 19′ πεν. Φόλαντ)

Μάιντς-Ντόρτμουντ 3-0 (12′ Μπαρέιρο, 19′,23′ Λι Γιαε-Σουνγκ)

Ντάρμστατ-Χοφενχάιμ 0-6 (2′, 51′ Μπεμπού, 6′, 44′ Μπέιερ, 22′ Καντεράμπεκ, 26′ Κάμπακ)

Μπάγερν Μονάχου-Βόλφσμπουργκ 2-0 (4΄ Ζβόναρεκ, 13΄ Γκορέτσκα)

Μπόχουμ-Λεβερκούζεν έναρξη 20:30