Γυναίκα

O Ολυμπιακός έγραψε ιστορία! –

Ο Ολυμπιακός έγραψε ιστορία το βράδυ της Τετάρτης. Ο Θρύλος χάρισε στο ελληνικό ποδόσφαιρο τον πρώτο του ευρωπαϊκό τίτλο σε συλλογικό επίπεδο.

Η τρομερή ομάδα του Μεντιλίμπαρ δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Κατάφερε στον τελικό του Europa Conference League που διεξήχθη στην AEK Arena να επικρατήσει με 1-0 της Φιορεντίνα στην παράταση (0-0 η κανονική διάρκεια) και έστειλε στον έβδομο ουρανό τους φιλάθλους της.Τη σημαντικότερη στιγμή στην ιστορία των ερυθρολεύκων υπέγραψε ο αρχισκόρερ του Ολυμπιακού, ο Ελ Κααμπί, ο οποίος με κεφαλιά στο 116’ διαμόρφωσε το τελικό σκορ, που έγειρε την πλάστιγγα του τελικού υπέρ της ελληνικής ομάδας.

Πώς παρατάχθηκαν στον τελικό οι Πειραιώτες

Σε ό,τι αφορά στο αγωνιστικό κομμάτι ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ δεν επεφύλασσε εκπλήξεις στην ενδεκάδα, με την οποία παρέταξε την ομάδα του στον τελικό.

Κάτω από την εστία ήταν ο Τζολάκης, ενώ στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά οι Ροντινέι, Ρέτσος, Κάρμο και Ορτέγκα. Την τριάδα στη μεσαία γραμμή συνέθεταν οι Έσε, Ιμπόρα και Τσικίνιο, ενώ στα «φτερά» αγωνίζονταν οι Φορτούνης και Ποντένσε, με τον Ελ Κααμπί να αποτελεί την αιχμή του δόρατος των Πειραιωτών.

Ο προπονητής της Φιορεντίνα είχε πει στη συνέντευξη Τύπου ότι έφεραν λουκέτα και αλυσίδες για να «δέσουν» τον Ελ Κααμπί, αλλά ο Μαροκινός του την έκανε.

Ο τελικός ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό και μόλις στο 4ο λεπτό ο Ποντένσε απείλησε την εστία του Τερατσάνο, όταν συνέκλινε από αριστερά και σούταρε συρτά υποχρεώνοντας τον Ιταλό τερματοφύλακα να διώξει δύσκολα σε κόρνερ.

Στην επίθεση που ακολούθησε από την Φιορεντίνα ο Γκονζάλες ταλαιπώρησε από τα δεξιά τον Ορτέγκα και γύρισε στην περιοχή, ο Μπελότι έγινε κάτοχος αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Τζολάκη.

Στο 10ο λεπτό ο Μιλένκοβιτς έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα αλλά ο βοηθός είχε σηκώσει για οφσάιντ, απόφαση που επιβεβαιώθηκε και από το VAR. Με την πάροδο του χρόνου οι «Βιόλα» πήραν την κατοχή απέναντι σε έναν αντίπαλο που τους περίμενε κι έψαχνε τους χώρους.