Αθλητικά

Nations League: Διπλό πρωτιάς για τη Γερμανία, 2-1 την Βοσνία

Δύο γκολ του Ντένιζ Ούνταβ στο πρώτο ημίχρονο έδωσαν στη Γερμανία τον «αέρα» που χρειαζόταν για να περάσει με νίκη 2-1 απ’ την έδρα της Βοσνίας/Ερζεγοβίνης και να ανέβει στην κορυφή του Β’ ομίλου της League A του Nations League, έπειτα απ’ το «στραβοπάτημα» της Ολλανδίας (1-1) στην Ουγγαρία.

Ο φορ της Στουτγκάρδης είχε κι ένα τρίτο γκολ που ακυρώθηκε ως οφσάιντ στο 58′, με τα «πάντσερ» να μην αγχώνονται στο φινάλε παρά το γκολ του Ντζέκο στο 71′, φτάνοντας σε ένα πολύ σημαντικό διπλό. Την ίδια ώρα η Ολλανδία «φλέρταρε» με την πρώτη ήττα, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ απ’ το γκολ του Σάλαϊ στο 32′, έμεινε με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Φαν Ντάικ στο 79′, αλλά «έσωσε» τον βαθμό με τον Ντράμφρις στο 83′.

Στην Πράγα η Τσεχία «χτύπησε» δύο φορές την Αλβανία (είχε βασικό κάτω απ’ τα γκολπόστ της τον Φώτη Στρακόσια της ΑΕΚ) με τον Κόρι στο 3′ και στο 63′ κι έπιασε τη Γεωργία στην κορυφή του Α’ ομίλου της League B, ενώ δύσκολη, αλλά σημαντική νίκη πήρε και η Τουρκία επί του Μαυροβουνίου με 1-0 χάρις στο γκολ του Καχβετσί στο 69′, πιάνοντας θέση στο… ρετιρέ του 4ου ομίλου της League B.

Βασικός κι αναντικατάστατος ήταν ο Ίνγκι Ίνγκασον του Παναθηναϊκού στο 2-2 της Ισλανδίας με την Ουαλία (4ος όμιλος, League B), ενώ στις καθυστερήσεις του αγώνα αντικαταστάθηκε ο Ελίασον της ΑΕΚ, στο εκτός έδρας 2-2 της Σουηδίας με τη Σλοβακία (Α’ όμιλος, League C). Σ’ ένα ματς που οι Σουηδοί προηγήθηκαν 2-0 με τους Αγιάρι και Σέμα, αλλά ο Στρέλετς με δύο τέρματα, «έσωσε» τον ένα βαθμό για τους Σλοβάκους.

Αναλυτικά:

LEAGUE A

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ

Κροατία – Σκωτία 12/10, 19:00

Πολωνία – Πορτογαλία 12/10, 21:45

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

Ισραήλ – Γαλλία 1-4 (24′ Γκάντελμαν – 7′ Καμαβινγκά, 28′ Ενκουνκού, 87′ Γκεντζουζί, 89′ Μπαρκολά)

Ιταλία – Βέλγιο 2-2 (1′ Καμπιάσο, 24′ Ρετέγκι – 42΄Ντε Κάιπερ, 61′ Τροσάρ)

Γ΄ ΟΜΙΛΟΣ

Βοσνία – Γερμανία 1-2 (71΄ Ντζέκο – 30΄, 36΄ Ούνταβ)

Ουγγαρία – Ολλανδία 1-1 (32΄ Σάλαϊ – 83΄ Ντάμφρις)

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

Αγγλία – Ελλάδα 1-2 (87′ Μπέλιγχαμ – 49′, 90’+4 Παυλίδης)

Φινλανδία – Ιρλανδία 1-2 (17′ Πογιάνπαλο – 57′ Σκέιλς, 88′ Μπρέιντι)

Γ΄ ΟΜΙΛΟΣ

Αυστρία – Καζακστάν 4-0 (10′ Μπαουμγκάρτνερ, 53′ Λίνχαρτ, 56′ Ζάμπιτσερ, 79′ Σέιντλ)

Νορβηγία – Σλοβενία 3-0 (7′,62′ Χάαλαντ, 52′ Σόρλοτ)

Δ΄ ΟΜΙΛΟΣ

Ισλανδία-Ουαλία 2-2 (69΄ Τόμασον, 73΄ αυτ. Γουάρντ – 11΄ Τζονσον, 29΄ Γουίλσον)

Τουρκία-Μαυροβούνιο 1-0 (69΄ Καχβετσί)

LEAGUE C

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ

Εσθονία – Αζερμπαϊτζάν 3-1 (32΄ Γιάκοβλεβ, 45΄+2΄ Σινιάβσκι, 71΄ Σέιν – 45΄+1΄ πέν. Μπαριάμοφ)

Σλοβακία – Σουηδία 2-2 (45΄, 72΄ Στρέλετς – 25΄ Αγιάρι, 32΄ Σέμα)

Δ΄ ΟΜΙΛΟΣ

Νησιά Φαρόε – Αρμενία 2-2 (37′ Μπενγιαμίνσεν, 85′ Μπγιάρταλιντ – 44΄ Ζελαραγιάν, 90’+3 Μανβελιάν)

Λετονία – Β. Μακεδονία 0-3 (35′ Ατανάσοφ, 70′ Καμίλι, 90’+3 Ελμάς)