Αθλητικά

EURO 2024: Ιταλία – Αλβανια 2-1 – Νίκη με ανατροπή σε πέντε λεπτά

Η Ιστορία επαναλήφθηκε για 5η φορά το βράδυ του Σαββάτου (15/6) στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ» του Ντόρτμουντ. Η κάτοχος του τροπαίου Ιταλία έκανε το 5Χ5 απέναντι στην Αλβανία από το Νοέμβριο του 2014, με την τελευταία να αφορά το σημερινό εναρκτήριο ματς των δύο ομάδων στον 2ο όμιλο του Euro 2024.

Η «σκουάντρα ατζούρα» επιβλήθηκε με 2-1 (9-2 τα γκολ υπέρ της), αποφεύγοντας την έκπληξη μιας και βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 23ο δευτερόλεπτο του αγώνα από τον Μπαϊράμι. Αντέδρασε άμεσα και με δύο μέσα σε πέντε λεπτά (Μπαστόνι, Μπαρέλα) μπήκε… με το δεξί στο τουρνουά και με την Ισπανία, η οποία νωρίτερα επικράτησε άνετα της Κροατίας (3-0), έχουν πλέον, τον πρώτο λόγο για την κατάκτηση των δύο πρώυων θέσεων, που οδηγούν στην φάση των «16».

Τρία γκολ μέσα σε 16 λεπτά

Ματς υψηλού παίχτηκε στα πρώτα 20 λεπτά της αναμέτρησης στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ».

Η Αλβανία, μπροστά σε περίπου 45.000 οπαδούς της, πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό σκοράροντας μόλις στο 23ο δευτερόλεπτο, με τον Μπαϊράμι να «εκτελεί» τον Ντοναρούμα μετά το λάθος του Ντιμάρκο από το πλάγιο που εκτέλεσε.

Ωστόσο, η «απάντηση» των Ιταλών ήταν άμεση, με την ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι να δείχνει «ποιός είναι το αφεντικό»! Στο 11′ έφεραν το ματς στα ίσια με την κεφαλιά του Μπαστόνι στο δεύτερο δοκάρι, ενώ στο 16′ με το άπιαστο βολέ του Μπαρέλα την απόλυτη ανατροπή (2-1)!

Έπεσε ο ρυθμός του ματς στη συνέχεια, με την Ιταλία να έχει πάντα τον έλεγχο και την Αλβανία με πεσμένη τη ψυχολογία να δείχνει εκτός τόπου και χρόνου μετά τα δύο γκολ που δέχτηκε μέσα σε πέντε λεπτά.

Στο 33′ η «σκουάντρα ατζούρα» έχασε τεράστια ευκαιρία για να «αγκαλιάσει» από νωρίς τη νίκη. Ο Στρακόσια έκανε τεράστια επέμβαση στο πλασέ του Φρατέζι και στη συνέχεια η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Αλβανού πορτιέρε!

Νέα σωτήρια επέμβαση έκανε ο Στρακόσια στο 40′ στο τετ-α-τετ που είχε με τον Σκαμάκα, με το σκορ να μην αλλάζει στο υπόλοιπο του πρώτου 45λεπτου.

Ανώτερη σε όλους τους τομείς η Ιταλία

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος. Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι είχε τον απόλυτο έλεγχο στο ματς, με τους Αλβανούς να βρίσκονται μόνιμα πίσω από το μισό του γηπέδου και να μη μπορούν να επιτεθούν.
Ωστόσο, όσο χώριζε τις δύο ομάδες μόνο ένα γκολ και η Ιταλία δεν «καθάριζε» το παιχνίδι με τρίτο τέρμα οι αντίπαλοί της άρχισαν να το πιστεύουν όλο και περισσότερο.

Η άμυνα των «Ατζούρι» δεν πιέστηκε για 89 λεπτά, ωστόσο, στο 90′ η Μάναϊ βγήκε στην… πλάτη της ιταλικής άμυνας πλάσαρε τον εξερχόμενο Ντοναρούμα ο οποίος βρήκε όσο χρειαζόταν τη μπάλα για να μην καταλήξει στα δίχτυα του.

Ετσι, έστω και μ΄ το αυτό τον αγχωτικό τρόπο ήρθε η πρώτη νίκη των κατόχων του τροπαίου στον «όμιλο του θανάτου».

Διαιτητής: Φέλιξ Σβάιερ (Γερμανία)

Κίτρινες: Πελεγκρίνι, Καλαφιόρι – Μπρόγια, Χότζα

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΙΤΑΛΙΑ (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Ντοναρούμα, Ντι Λορέντσο, Μπαστόνι, Καλαφιόρι, Ντιμάρκο (Νταρμιάν), Ζορζίνιο, Μπαρέλα (90’+2 Φολορούνσο), Κιέζα (77′ Καμπιάσο), Φρατέζι, Πελεγκρίνι (77′ Κριστάντε), Σκαμάκα (83′ Ρετέγκι)

ΑΛΒΑΝΙΑ (Σιλβίνιο): Στρακόσια, Χισάι, Αρζέτι, Τζιμσίτι, Μιτάι, Ασλάνι, Ραμαντάνι, Ασάνι (68′ Χότζα), Μπαϊράμι (87′ Μούτσι, Σεφέρι (68′ Λάτσι), Μπρόγια (77′ Μάναϊ)