Αθλητικά

Copa America: Η Αργεντινή «λύγισε» στα πέναλτι το Εκουαδόρ και πέρασε στα ημιτελικά

Η Αργεντινή έπαιξε με την φωτιά, όμως δεν… κάηκε κόντρα στο Εκουαδόρ καθώς επικράτησε με 4-2 στη διαδικασία των πέναλτι (ο κανονικός αγώνας έληξε 1-1)  και πανηγύρισε την πρόκρισή της στα ημιτελικά του Copa America.
Το Εκουαδόρ ξεκίνησε πολύ επιθετικά την αναμέτρηση και οι παίκτες του άρχισαν να σπαταλούν ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Εμιλιάνο Μαρτίνες και ο «άγραφος νόμος» του ποδοσφαίρου μίλησε για ακόμη μια φορά.

Κόντρα στην ροή του αγώνα η Αργεντινή βρήκε το πολυπόθητο γκολ, με τον Λισάντρο Μαρτίνες στο 35o λεπτό να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λιονέλ Μέσι.

Έτσι, η Παγκόσμια πρωταθλήτρια έκλεισε το πρώτο ημίχρονο έχοντας υπέρ της το προβάδισμα (1-0), όμως το Εκουαδόρ δεν τα παράτησε και έβαλε δύσκολα στην Αργεντινή και στο δεύτερο μέρος

Oι τυπικά φιλοξενούμενοι, μάλιστα έχασαν τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση, όταν στο 62ο λεπτό ο διαιτητής υπέδειξε το σημείο του πέναλτι για χέρι του Ντε Πολ μέσα στην περιοχή, με τον Ενέρ Βαλένσια να αναλαμβάνει την εκτέλεση, όμως έστειλε την μπάλα στο δοκάρι!

Φινάλε θρίλερ

Το ματς στην συνέχεια πήρε μια άγρια ομορφιά, με το Εκουαδόρ να κλείνει στα καρέ της την Αργεντινή, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, που θα έστελνε το ματς στην διαδικασία των πέναλτι (δεν υπάρχει παράταση στα νοκ άουτ, μόνο στον τελικό).

Με τον χρόνο να κυλάει υπέρ της Αργεντινής και τον τέταρτο διαιτητή να δείχνει πέντε λεπτά καθυστερήσεων, το Εκουαδόρ εξαπέλυσε την τελική του αντεπίθεση και στο 90+2′ ο Ροντρίγκες με κεφαλιά νίκησε τον Μαρτίνες και «έγραψε» το 1-1.

Στα εναπομείναντα λεπτά το Εκουαδόρ έχασε ακόμη μια τεράστια ευκαιρία με τον Καϊσέδο για να πάρει τη νίκη-πρόκριση, όμως η κεφαλιά του πέρασε άουτ. Η πρόκριση στα ημιτελικά κρίθηκε στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι.