Αθλητικά

Η πρώτη αγωνιστική της League Phase του Champions League ολοκληρώθηκε, με τη Μονακό να πανηγυρίζει τη νίκη της βραδιάς, αφού επικράτησε εντός έδρας της φορμαρισμένης Μπαρτσελόνα με 2-1. Τα αποτελέσματα, οι φάσεις και τα γκολ από τα τελευταία έξι παιχνίδια της εβδομάδας.

Η τελευταία μέρα της πρώτης αγωνιστικής του Champions League σημαδεύτηκε από τη νίκη έκπληξη της Μονακό επί της Μπαρτσελόνα στο Πριγκιπάτο, την ιστορική πρώτη νίκη της Μπρεστ στον θεσμό, το γκολ νίκης του Χιμένεθ στις καθυστερήσεις του αγώνα Ατλέτικο Μαδρίτης – Λειψία, αλλά και τη διπλή επέμβαση της χρονιάς του Ράγια στο Αταλάντα – Άρσεναλ που ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα.

Τυφώνας Λεβερκούζεν στην Ολλανδία

Η Μπάγερν Λεβερκούζεν πέρασε σαν σίφουνας από την Ολλανδία, διαλύοντας τη Φέγενορντ με 4-0.

Η γερμανική ομάδα άνοιξε το σκορ από το 3ο λεπτό του αγώνα με ωραίο σουτ του Βιρτς και στη συνέχεια “ισοπέδωσε” τη Φέγενορντ στις αντεπιθέσεις, “τελειώνοντας” το ματς από το πρώτο ημίχρονο.

Ο Φρίπονγκ έκανε “πάρτι” από δεξιά και έδωσε δύο ασίστ, ο Μπόναφεϊς άρχισε τα… κόλπα και ο Βιρτς επιβεβαίωσε τη φόρμα του και με δεύτερο γκολ, για το 4-0 της Μπάγερ Λεβερκούζεν από το πρώτο ημίχρονο, χάρη και σε ένα τέρμα που “έπνιξε” ο τερματοφύλακας των Ολλανδών.

Στο δεύτερο μέρος, η Φέγενορντ προσπάθησε να αντιδράσει και ήταν πιο επιθετική, χάνοντας όμως τις ευκαιρίες της για ένα γκολ, έχοντας και ένα που δεν μέτρησε ως οφσάιντ, για να παραμείνει με το μηδέν στο παιχνίδι.

Άλωσε το Μαρακανά η Μπενφίκα

Η Μπενφίκα ξεκίνησε ιδανικά τις υποχρεώσεις της στο Champions League, επικρατώντας του Ερυθρού Αστέρα με 2-1 στο Βελιγράδι.

Η Μπενφίκα είχε βασικό στην επίθεσή της τον Παυλίδη και βρήκε από νωρίς το γκολ με τον Ακτούρκογλου να ολοκληρώνει από κοντά, μία εξαιρετική επίθεση της ομάδας του στο 9′.

Οι Πορτογάλοι συνέχισαν μάλιστα να είναι πιο επικίνδυνοι στο ματς και ο Κουκτσού με φοβερή εκτέλεση φάουλ, διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του πριν το ημίχρονο.

Ο Ερυθρός Αστέρας ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο μέρος, αλλά σπατάλησε μία σειρά από καλές ευκαιρίες για να ξαναμπεί στο ματς. Κατάφερε τελικά να φθάσει στο 2-1 με ένα ωραίο πλασέ του Μίλτον, αλλά το πέτυχε στο 86′.

Ο χρόνος δεν ήταν έτσι αρκετός για να βρει και ένα δεύτερο γκολ και να ισοφαρίσει την Μπενφίκα, η οποία και πανηγύρισε στο τέλος τη νίκη στο “Μαρακανά”.

Τα αποτελέσματα της πρώτης αγωνιστικής του Champions League:

Γιουβέντους – Αϊντχόφεν 3-1
(21′ Γιλντίζ, 27′ ΜακΚίνι, 52′ Ν. Γκονζάλες – 90’+3 Σαϊμπαρί)

Γιουνγκ Μπόις – Άστον Βίλα 0-3
(27′ Τίλεμανς, 38′ Ράμσεϊ, 86′ Ονάνα)

Μπάγερν – Ντιναμό Ζάγκρεμπ 9-2
(20′ πεν, 58′, 73′ πεν, 78′ πέν. Κέιν, 33′ Γκερέιρο, 38′, 61′ Ολίσε, 88′ Σανέ, 90’+2 Γκορέτσκα – 49′ Πέτκοβιτς, 50′ Ογκιβάρα)

Μίλαν – Λίβερπουλ 1-3
(3′ Πούλισικ – 23′ Κονατέ, 41′ Φαν Ντάικ, 67′ Σομποσλάι)

Ρεάλ Μαδρίτης – Στουτγκάδη 3-1
(46′ Μπαπέ, 83′ Ρούντιγκερ, 90’+5 Εντρικ – 68′ Ούνταβ)

Σπόρτινγκ Λισαβόνας – Λιλ 2-0
(38′ Γκιόικερες, 65′ Ντεμπαστ)

Μπολόνια – Σαχτάρ 0-0

Σπάρτα Πράγας – Σάλτσμπουργκ 3-0
(2′ Καϊρίνεν, 42′ Ολατούντζι, 58′ Λάτσι)

Κλαμπ Μπριζ – Ντόρτμουντ 0-3
(76′, 86′ Μπάιονε-Γκίτενς, 90΄+5 πέν. Γκιρασί)

Σέλτικ – Σλόβαν Μπρατισλάβας 5-1
(17′ Σκέιλς, 47′ Φουρουχάσι, 56′ πέν. Ένγκελς, 70′ Μαέντα Ντάιζεν, 87′ Ίνταχ- 61′ Βίμερ)

Μάντσεστερ Σίτι – Ίντερ 0-0

Παρί Σεν Ζερμέν- Τζιρόνα 1-0
(90′ Μέντες)

Ερυθρός Αστέρας – Μπενφίκα 1-2
(86′ Μίλσον – 9′ Αρτούρκογλου, 29′ Κοκτσού)

Φέγενορντ – Λεβερκούζεν 0-4
(5′,36′ Βίρτς, 30′ Γκριμάλντο, 45′ αυτ. Βελενρούτερ)

Αταλάντα – Άρσεναλ 0-0

Ατλέτικο Μαδρίτης- Λειψία 2-1
Μονακό – Μπαρτσελόνα 2-1

Μπρεστ – Στουρμ Γκρατς 2-1

To άρθρο Champions League: Η Μονακό λύγισε την Μπαρτσελόνα των 10 παικτών και η Μπρεστ έγραψε ιστορία – Αποτελέσματα, φάσεις και γκολ δημοσιεύτηκε στο site σήμερα .