Αθλητικά

AΕΚ – Μπέρσχοτ 3-0: Πρώτη νίκη στα φιλικά προετοιμασίας με Ζίνι και διάθεση

Ανήμερα των γενεθλίων του, ο Ζίνι κατάφερε να σκοράρει και να δείξει καλά στοιχεία. Στο δεύτερο φιλικό της προετοιμασίας της, η ΑΕΚ έδειξε βελτίωση και -στο πρώτο 60λεπτο που αγωνίστηκαν οι βασικοί- δεν είχε πρόβλημα να νικήσει την Μπέρσχοτ με 3-0 στο προπονητικό κέντρο της FC De Westhoek. Αποχώρησε με πρόβλημα ο Φερνάντες.

Υπενθυμίζεται ότι το τρίτο φιλικό της ΑΕΚ είναι προγραμματισμένο για το προσεχές Σάββατο (06.7.2024) απέναντι στην Κλαμπ Μπριζ.

ΑΕΚ και Μπέρσχοτ μπήκαν επιθετικά στο ματς, με την Ένωση να βλέπει στο 3′ τον Θεοχάρη να νικάει σε τετ-α-τετ τον Κεϊτά και τον Μάνταλο -τρία λεπτά μετά- να μην μπορεί να νικήσει μέσα από τη μικρή περιοχή τον αντίπαλο πορτιέρε.

Αν και παρουσίασε κάποια αμυντικά προβλήματα, η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοσή της και δεν άργησε να φτάσει σε γκολ. Μόλις στο 9′ της αναμέτρησης, ο Χατζισαφί έκανε την ενέργεια από τα αριστερά, βρήκε τον Κώστα Γαλανόπουλο στην αντίπαλη περιοχή και ο Έλληνας μέσος νίκησε τον αντίπαλο πορτιέρε. Λίγο μετά (15′) ο Ζίνι σκόραρε προ κενής εστίας για το 2-0.

Η ΑΕΚ διατήρησε ένα καλό ρυθμό στο παιχνίδι της και στο 21′ είχε δοκάρι σε σουτ του Γαλανόπουλου. Η Μπέρσχοτ “σημάδεψε” το δοκάρι της Ένωσης στο 25′ με τη σέντρα-σουτ του Μισέ, λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου του αγώνα (30λεπτο)

Στο δεύτερο 30λεπτο η ΑΕΚ έδωσε… μέτρα στην Μπέρσχοτ, έχοντας όμως και πάλι τον έλεγχο του αγώνα. Οι μοναδικές καλές στιγμές σε αυτή την περίοδο ήρθαν από… κιτρινόμαυρα πόδια, με τον Ζίνι να μην μπορεί να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα, τόσο στο 38′ όσο και στο 43′. Γενικά, ο Ανγκολέζος εξτρέμ ήταν αυτός που φάνηκε περισσότερο από την ομάδα του Αλμέιδα, σε αυτό το χρονικό διάστημα.

Να αναφέρουμε ότι στο 50’ της αναμέτρησης ο Πάουλο Φερνάντες τραυματίστηκε στα πλευρά, ένιωθε πόνους και αντικαταστάθηκε από τον Ματίας Αλμέιδα, ο οποίος έβαλε στη θέση του τον Μαχαίρα.

ΑΕΚ και Μπέρσχοτ μπήκαν στο τρίτο μισάωρο, με αλλαγμένες τις ενδεκάδες τους. Αγγελόπουλος, Ραντόνια, Κοσίδης, Χρυσόπουλος, Πήλιος, Κάτσικας, Φοφανά, Ρουκουνάκης, Μαχαίρας, Θεοδωρίδης και Γκολφίνος χρησιμοποιήθηκαν από τον Ματίας Αλμέιδα.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, με την Ένωση να μην έχει καθόλου “χημεία” στο παιχνίδι της και να μην βγάζει ούτε μια αξιόλογη επιθετική προσπάθεια. Στο 67′ Οι “κιτρινόμαυροι” είδαν τον Αγγελόπουλο να διώχνει εντυπωσιακά ένα δυνατό σουτ των Βέλγων. Κόντρα στη ροή του αγώνα, η ΑΕΚ έφτασε στο 3-0.

Σε ωραία αντεπίθεση στο 78′, ο Θεοδωρίδης έβγαλε τον Γκολφίνο απέναντι από τον γκολκίπερ της Μπέρσχοτ, και ο επιθετικός της Ένωσης “τσίμπησε” την μπάλα και σε άδεια εστία σκόραρε.

ΑΕΚ: Θεοχάρης, Ρότα, Χατζισαφί, Μουκουντί, Μήτογλου, Γαλανόπουλος, Μάνταλος, Ελίασον, Φερνάντες (50′ Μαχαίρας), Ζίνι, Γκαρσία.

Μετά το 60 έπαιξαν και οι: Αγγελόπουλος, Ραντόνια, Κοσίδης, Χρυσόπουλος, Πήλιος, Ρουκουνάκης, Φοφανά, Κάτσικας, Γκολφίνος, Μαχαίρας, Θεοδωρίδης και Κανελλόπουλος.

ΜΠΕΡΣΧΟΤ: Ματίγιας, Τσιμάγνκα, Ματάις, Κωνσταντόπουλος, Βέιμανς, Μισέ, Κάγκρο, Βαν Χίμπεεκ, Ελ Γκράφελ, Ρέινερς, Κεϊτά.

To άρθρο AΕΚ – Μπέρσχοτ 3-0: Πρώτη νίκη στα φιλικά προετοιμασίας με Ζίνι και διάθεση δημοσιεύτηκε στο site σήμερα .