Αθλητικά

Γαλλία: Η Παρί Σεν Ζερμέν έκανε «πάρτι» στη Μασσαλία, 3-0 τη Μαρσέιγ

Το «δώρο» της Νις, που νίκησε νωρίτερα τη Μονακό, δεν πήγε…χαμένο από την Παρί Σεν Ζερμέν. Όπως και η αποβολή του Χαρίτ στο 20′ στο μεγάλο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής της Ligue με τη Μαρσέιγ. Οι «πρωτευουσιάνοι» έκαναν «πάρτι» στο «Βερλοντρόμ» το βράδυ της Κυριακής, επιβλήθηκαν με το εμφατικό 3-0 της ομάδας του Ντε Τσέρμπι και απολαμβάνουν τη μοναξιά της κορυφής του γαλλικού πρωταθλήματος.

Η «σεμνή τελετή» στο ματς του γαλλικού νότου τελείωσε από το πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο η ομάδα του Λουίς Ενρίκε πέτυχε τρία γκολ (το ένα αυτογκόλ) και σε συνδυασμό με την αποβολή του Χαρίτ στο 20ό λεπτό, δεν είχε κανένα πρόβλημα να πάρει την 7η εφετινή της νίκη και να είναι από σήμερα η μοναδική αήττητη ομάδα στη Ligue 1 (7-2-0).

Η 9η αγωνιστική:

Ρεν-Χάβρη 1-0 (54΄ Γκόμεζ)

Ανζέ-Σεντ Ετιέν 4-2 (7′ Αμπντελί, 39′ Αχόλου, 66′ πεν. Νιανέ, 90’+ Ντιένγκ-16′ πεν., 58′ Νταβιτασβίλι)

Ρεμς-Μπρεστ 1-2 (29′ Ουκούμου – 4′ πεν. Φεβρ, 18′ Μπαλντέ)

Λανς-Λιλ 0-2 (90+8΄ πεν. Ντέιβιντ, 90+11΄ Μπαγιό)

Λιόν-Οσέρ 2-2 (45’+ πεν., 62′ Μικαουτάτζε-47′ Ντιομαντέ, 72′ Τραορέ)

Νις-Μονακό 2-1 (45’+ Γκεσάν, 71′ Λαμπόρντ-22′ Εμπολό)

Στρασμπούρ-Ναντ 3-1 (17′, 57′ Σάντος, 73′ Μπάκουα-83′ Γκιρασί)

Μονπελιέ-Τουλούζ 0-3 (5′, 8′ Αμπουκχάλ, 27′ Κινγκ)

Μαρσέιγ-Παρί Σεν Ζερμέν 0-3 (7′ Νέβες, 29′ αυτ. Μπαλέρντι, 40′ Μπαρκολά)