Αθλητικά

Αγγλία: Η Λίβερπουλ πήρε αυτό που ήθελε στο «Μολινό», 2-1 τη Γουλβς

Η Λίβερπουλ του Αρνε Σλοτ έδειξε χαρακτήρα σήμερα στο «Μολινό» και κατάφερε να πάρει τη σημαντική νίκη επί της Γουλβς με 2-1, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της -Premier League, ανεβαίνοντας στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι «κόκκινοι» προηγήθηκαν στις καθυστερήσεις του Α’ μέρους με τον Κονατέ και οι «λύκοι» κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Αΐτ Νουρί στο 56ο λεπτό, με τον Σαλάχ να διαμορφώνει το τελικό σκορ (61′) από το σημείο του πέναλτι.

Ο Λεάντρο Τροσάρ ήταν ο ήρωας της Άρσεναλ στο σημερινό ματς στο Λονδίνο, καθώς στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων λύτρωσε την ομάδα του, κρατώντας την στην κορυφή της βαθμολογίας (4-2).

Η ομάδα του Μίκελ Αρτέτα προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με 2-0 (20′ Μαρτινέλι, 45′ Τροσάρ) και όλα έδειχναν πως θα είχε ένα εύκολο απόγευμα στο γήπεδο της. Η Λέστερ όμως είχε διαφορετική γνώμη, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της άμυνας και κατάφερε να ισοφαρίσει με δύο γκολ του δεξιού μπακ της, Τζέιμς Τζάστιν.

Οι «κανονιέρηδες» πολιόρκησαν στα τελευταία λεπτά την άμυνα των «αλεπούδων» και ο Τροσάρ έδωσε τη λύση στις καθυστερήσεις με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, ενώ στο 11ο λεπτό ο Χάβερτζ «έγραψε» το τελικό 4-2.

Στο μεταξύ στο Λονδίνο ο Κόουλ Πάλμερ έγραψε ιστορία, οδηγώντας την Τσέλσι στη σημαντική νίκη με 4-2 στο «Στάμφορντ Μπριτζ». Μετά από το άνοιγμα του σκορ από τους «γλάρους» στο 7ο λεπτό με τον Ρουτέρ, ο περυσινός κορυφαίος σκόρερ της Τσέλσι (25 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις εκ των οποίων τα 22 στο πρωτάθλημα), χρειάστηκε μόλις 10 λεπτά για να πετύχει χατ-τρικ (21′ 28′ 31′), ενώ μετά από τη μείωση του σκορ σε 3-2 από τον Μπαλέμπα (34′), βρήκε για τέταρτη φορά δίχτυα.

Συγκεκριμένα στο 41ο λεπτό ο 22χρονος Άγγλος διεθνής μεσοεπιθετικός αξιοποίησε ασίστ του Σάντσο για να γράψει το 4-1 στο 41ο λεπτό, γεγονός που τον έκανε τον πρώτο ποδοσφαιριστή στην ιστορία της Premier League που έχει πετύχει τέσσερα γκολ στο πρώτο μέρος ενός αγώνα!

Τέλος η Εβερτον κατέκτησε την πρώτη φετινή νίκη της με 2-1 επί της Κρίσταλ Πάλας και έτσι ο Σον Ντάις έσωσε τη θέση του στον πάγκο, ενώ η Φούλαμ πήρε μεγάλη νίκη μέσα στο «Σίτι Γκράουντ» επί της Νότιγχαμ με 1-0, με τις Μπρέντφορντ και Γουέστ Χαμ να μοιράζονται γκολ και βαθμούς (1-1).

Νωρίτερα, ισόπαλο 1-1 έληξε το ντέρμπι στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ» μεταξύ της -πρωταθλήτριας και πρωτοπόρου- Μάντσεστερ Σίτι κόντρα στη Νιούκαστλ. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα έπαιξε χωρίς τον Ρόδρι, ο οποίος αναμένεται να μείνει εκτός δράσης γι’ αρκετούς μήνες, και άνοιξε το σκορ στο 35ο λεπτό μετά από εξαιρετική προσωπική ενέργεια του Γκβάρντιολ, ενώ οι «καρακάξες» κατάφεραν να ισοφαρίσουν με το πέναλτι του Γκόρντον (58′).

Η 6η αγωνιστική:

Νιούκαστλ-Μάντσεστερ Σίτι 1-1 (58′ πεν. Γκόρντον-35′ Γκβάρντιολ)

Άρσεναλ-Λέστερ 4-2 (20′ Μαρτινέλι, 45′, 90’+ Τροσάρ, 90’+ Χάβερτζ-47′, 63′ Τζάστιν)

Μπρέντφορντ-Γουέστ Χαμ 1-1 (1′ Μπεμό-54′ Σούτσεκ)

Τσέλσι-Μπράιτον 4-2 (21′, 28′ πεν., 31′, 41′ Πάλμερ-7′ Ρουτέρ, 34′ Μπαλεμπά)

Έβερτον-Κρίσταλ Πάλας 2-1 (47′, 54′ ΜακΝιλ-10′ Γκουέχι)

Νότιγχαμ Φόρεστ-Φούλαμ 0-1 (51′ πεν. Χιμένεθ)

Γουλβς-Λίβερπουλ 1-2 (56′ Αϊτ Νουρί-45’+ Κονατέ, 61′ πεν. Σαλάχ)