Αθλητικά

Super League 2: Μπήκαν… με το δεξί ΠΑΣ Γιάννινα και Καμπανιακός

Ο Τζίνο με πέναλτι στο 68΄ χάρισε μία πολύ δύσκολη νίκη στον ΠΑΣ Γιάννινα επί του Εθνικού Νέου Κεραμιδίου στο ΔΑΚ Κατερίνης (1-0), ενώ ο Καμπανιακός εκμεταλλεύτηκε την έδρα του και με το 2-0 επί της Νίκης Βόλου έκανε το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα στον Α΄ όμιλο της Super League 2.

Νωρίτερα, με μεγάλη ανατροπή και τον Κρητικό να σκοράρει στο 89′ η ΑΕΛ έκανε ιδανική πρεμιέρα στον Α΄ όμιλο της Super League 2 επικρατώντας με 2-1 της Καβάλας στην AEL FC Arena.

Οι «Αργοναύτες» πήραν το προβάδισμα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Δημητριάδη, ωστόσο, η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη μπήκε αποφασισμένη στο δεύτερο ημίχρονο κι έφερε τα πάνω κάτω.

Αρχικά ισοφάρισε με την κεφαλιά του Ακόστα στο 53′ κι ένα λεπτό πριν το 90′ ο Κρητικός με σουτ ολοκλήρωσε την ανατροπή των «βυσσινί». Να σημειωθεί ότι ο σκόρερ του νικητήριου γκολ της ΑΕΛ είχε περάσει ως αλλαγή στο 67ο λεπτό αντί του Μούργου.