Αθλητικά

Τρεις νίκες γηπεδούχων, ένα “διπλό” και δυο 0-0 “έκρυβε” το πρόγραμμα της Τετάρτης για τους αγώνες της πρώτης αγωνιστικής του Champions League. Η βαθμολογία της League Phase.

Η επανάληψη του προπέρσινου τελικού του Champions League στην Κωνσταντινούπολη, μεταξύ της Μάντσεστερ Σίτι και της Ίντερ αυτή την φορά δεν ανέδειξε νικητή, με το ματς στο “Ετιχαντ” να μένει στο 0-0.

Την ίδια στιγμή, στο Παρί Σεν Ζερμέν – Xιρόνα είχαμε φινάλε “θρίλερ” με τους Γάλλους να πανηγυρίζουν (1-0) στο 90′, λόγω της απίστευτου λάθους που έκανε ο τερματοφύλακας της ισπανικής ομάδας.

Η Σέλτικ εκμεταλλεύτηκε τη δυναμική που παίρνει από την έδρα της και με δύο γκολ στο ξεκίνημα των δύο ημιχρόνων έκανε το καθήκον της απέναντι στη Σλόβαν Μπρατισλάβας, το ντεμπούτο της οποίας στο Champions League αποδείχθηκε εφιαλτικό.

Ο Μπάιονε Γκίτενς πέρασε αντί του Σάμπιτσερ στο 68΄ του Κλαμπ Μπριζ – Ντόρτμουντ και μέσα σε 10 λεπτά (76′ – 86′) πέτυχε δύο γκολ που έκριναν την αναμέτρηση και χάρισαν τη μεγάλη νίκη στη γερμανική ομάδα με 3-0 (ο Γκιρασί με πέναλτι έβαλε το “κερασάκι στην τούρτα” με πέναλτι).

Στα ματς που προηγήθηκαν, η Σπάρτα Πράγας νίκησε την Σάλτσμπουργκ με το εμφατικό 3-0, ενώ η “πρωτάρα” σε τελική φάση της διοργάνωσης, Μπολόνια, έμεινε στο 0-0 με τη Σαχτάρ Ντόνετσκ στο “Ρενάτο Νταλ’ Αρα”.

22:00 Μπρεστ – Στουρμ Γκρατς

To άρθρο Champiosn League: Τα highlights των αγώνων της Τετάρτης και η βαθμολογία στη League Phase δημοσιεύτηκε στο site σήμερα .