Αθλητικά

Δεν πήρε αυτό που ήθελε κόντρα σε μια ομάδα που έχει στόχο το Final Four της Euroleague. Ο Ολυμπιακός έβγαλε πάθος στην Πόλη, αλλά στα κρίσιμα σημεία “λύγισε” από τη Φενέρμπαχτσε και ηττήθηκε στο Ulker Hall με 82-71, στην πρεμιέρα του στη διοργάνωση. Κορυφαίοι οι ΜακΚίσικ και Πετρούσες από τους Πειραιώτες. Οι γηπεδούχοι μάρκαραν αποτελεσματικά τον Βεζένκοφ. Στο ΣΕΦ με την Ζαλγκίρις το επόμενο ματς.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με άστοχες προσπάθειες το ματς, τη στιγμή που η Φενέρμπαχτσε είδε τον Μαριάνοβιτς να βάζει σερί καλάθια. Κάτι ανάλογο είδαμε και στη συνέχεια από τον Γουίλιαμς-Γκος με τους δυο παίκτες να έχουν σκοράρει για το 6-2 των πρώτων 3,5 λεπτών.

Παρά το νωθρό του ξεκίνημα, ο Ολυμπιακός πήρε… φόρα από την καλή του άμυνα και με σερί πόντους έφτασε στο -1 (12-11). Η Φενέρμπχτσε ανέβασε και πάλι τη διαφορά, χωρίς να ξεφύγει. Είδε όμως τον Γουίλμπεκιν να αποχωρεί με πρόβλημα στο γόνατο, στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου, με τη βοήθεια των συμπαικτών του. Οι βολές του Ζάγκαρς διαμόρφωσαν το 17-13 του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Μπιρτς και Μπάλντγουιν παρέμειναν καλές επιθετικές επιλογές για τη Φενέρμπαχτσε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, σκοράροντας στο ξεκίνημά του. Η είσοδος του Σακίλ ΜακΚίσικ όμως ήταν μια.. ένεση ενέργειας -και πόντων- που έφερε αρχικά το ματς στο καλάθι (26-24) και στη συνέχεια προκάλεσε και την ισοφάριση του σκορ (28-28).

Ο Μαριάνοβιτς τροφοδοτήθηκε και πάλι και έδωσε ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους, αλλά οι σερί πόντοι του Ολυμπιακού -με Βεζένκοφ και Γουόκαπ- τους έβαλαν για πρώτη φορά σε θέση… οδηγού (30-32). Η άμυνα του Ολυμπιακού έδωσε και πάλι λύσεις, η είσοδος του Βιλντόζα βοήθησε και στις δυο άκρες του παρκέ και η ομάδα του Μπαρτζώκα πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 4 πόντους (32-36).

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στην τρίτη περίοδο, αλλά η Φενέρμπαχτσε έκανε ένα σερί 9-0 και πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ (47-42), με τον Μπάλντγουιν να κάνει τη “ζημιά” στην ομάδα του Μπαρτζώκα. Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν ένα κενό διάστημα, αλλά για καλή τους τύχη, είδαν τον Ράιτ να τους “τραβάει” στο σκοράρισμα.

Ο Ολυμπιακός περιόρισε τα λάθη, βελτιώθηκε και πάλι στην άμυνα -αν και συμπλήρωσε νωρίς τα πέντε φάουλ- και το κάρφωμα του Ράιτ έριξε τη διαφορά στο καλάθι (51-49) στα μέσα της τρίτης περιόδου.

Η Φενέρμπαχτσε έκανε στη συνέχεια κάποιες λάθος επιλογές και ο Ολυμπιακός τις εκμεταλλεύτηκε και πέρασε μπροστά στο σκορ (52-56). Οι Πειραιώτες έχασαν πολλά αμυντικά ριμπάουντ στη συνέχεια και οι γηπεδούχοι κατάφεραν τελικά α φτάσουν στο +1 (57-56) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Δυο σερί καλάθια του Σανλί στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ανέβασαν τη διαφορά στο 62-56. Ο Πετρούσεφ “μίλησε” σε εκείνο το σημείο και με σερί πόντους έφερε το ματς στον πόντο (62-61 και 65-64). Η Φενέρμπαχτσε βρήκε στη συνέχεια την ψυχραιμία και δημιούργησε μια μικρή διαφορά (68-65), βλέποντας και τον ΜακΚίσικ να ανοίγει “κουβέντα” με κάποιον στην εξέδρα και να εκνευρίζεται (ο οπαδός απομακρύνθηκε από άνθρωπο του γηπέδου τελικά).

Το τρίποντο του Κόλσον έκανε το 71-65 και φάνηκε να… γέρνει το ματς προς την πλευρά των γηπεδούχων. Ακολούθησε το 73-65 από τον Χέις-Ντέιβις που έκανε τον Μπαρτζώκα να καλέσει τάιμ άουτ.

Ο Ολυμπιακός πήρε “τραβηγμένες” επιλογές στα τελευταία λεπτά του ματς, με τον Γουόκαπ να είναι άστοχος σε δυο προσπάθειες για τρίποντο. Μετά από αρκετά λεπτά, οι Πειραιώτες βρήκαν καλάθι, με τον Βεζένκοφ να μειώνει σε 73-67. Οι φιλοξενούμενοι έψαξαν καλύτερη δημιουργία και σιγουριά στις κινήσεις τους, αλλά βρήκαν πόνους από βολές ου ΜακΚίσικ. Το τρίποντο του Χέις-Ντέιβις (μαζί με βολή) ανέβασε το σκορ στο 79-69, με τον ίδιο παίκτη να “πληγώνει” και πάλι το ερυθρόλευκο καλάθι. Το 81-71 ήταν το τελικό σκορ του αγώνα.

To άρθρο Φενέρμπαχτσε – Ολυμπιακός 82-71: «Λύγισε» στην Κωνσταντινούπολη, στην πρεμιέρα του στη Euroleague δημοσιεύτηκε στο site σήμερα .