Αθλητικά

Στέφανος Τσιτσιπάς – Μπότικ Φαν ντε Ζάντσχουλπ 2-0: Δύσκολη πρόκριση στα προημιτελικά του Swiss Indoors

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δυσκολεύτηκε αρκετά, αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη επί του Μπότικ βαν ντε Ζάντσχουλπ με 2-0 σετ [7-6(3), 7-5] και την πρόκριση στα προημιτελικά του Swiss Indoors.

Παρότι ισοφάρισε αμέσως το μπρέικ που δέχθηκε στο πρώτο κιόλας γκέιμ του αγώνα, ο Στέφανος Τσιτσιπάς χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να “λυγίσει” τον Μπότικ βαν ντε Ζάντσχουλπ και να πάρει το πρώτο σετ.

Ακολούθησε ένα νέο “κλειστό” σετ, με τον κορυφαίο Έλληνα τενίστα να “χτυπάει” αυτή τη φορά στο πιο κρίσιμο σημείο για να φθάσει με μπρέικ στο 7-5 και να κλείσει το ματς στο 2-0. Έστω και δύσκολα έτσι, εξασφάλισε το “εισιτήριο” για τον επόμενο γύρο στην Ελβετία.

Στη φάση των “8” θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Πέδρο Μαρτίνεθ και τον Αρτούρ Φις.