Αθλητικά

Περιστέρι – Πανιώνιος 82-72: Πρώτη νίκη με Αβδάλα και Έντι

Την πρώτη του νίκη στην GBL πανηγύρισε το Περιστέρι. Η ομάδα του Λημνιάτη επικράτησε εντός έδρας του Πανιωνίου με 82-72 για τη δεύτερη αγωνιστική, με τον Νεοκλή Αβδάλα και τον Τζάρελ Έντι να κάνουν τη διαφορά.

Το Περιστέρι είχε σαν πρώτο σκόρερ τον Έντι με 24 πόντους, ενώ ο Αβδάλας ήταν κομβικός στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου πέτυχε τους 10 από τους 16 πόντους του.

Από πλευράς Πανιωνίου ξεχώρισαν οι Ντέβιν Ντέιβις (18 πόντοι), Λάντρι Νόκο (14 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Κέβιν Κάναντι (14 πόντοι).

Οι γηπεδούχοι θεώρησαν ότι θα είχαν ένα εύκολο απόγευμα, όταν με διάρκεια σε άμυνα και επίθεση στην πρώτη περίοδο ξέφυγαν με 17 πόντους (33-16 στο 10΄).

Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την παραγωγικότητα τους στη δεύτερη και άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά, πριν ελέγξουν τα ριμπάουντ και με αμυντικό ρεσιτάλ στην τρίτη, το οποίο απέφερε επιμέρους σκορ 8-22, πετύχουν την ανατροπή (61-62 στο 30΄).

Στον… επίλογο της αναμέτρησης, όμως, το Περιστέρι ενεργοποίησε την άμυνα του, ο Αβδάλας πήρε «φωτιά» στην επίθεση (10π. στην τέταρτη περίοδο) και οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 21-10 πήραν την πολυπόθητη νίκη.

Κορυφαίος των νικητών ο Τζάρελ Έντι με 24 πόντους (16π. στο α’ δεκ.), ενώ 16 πρόσθεσε ο Νεοκλής Αβδάλας και 13 ο Τζάστιν Πάτον. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ντέβιν Ντέιβις με 18 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-16, 53-40, 61-62, 82-72.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Λιμνιάτης): Κόφεί 9 (10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Πουλιανίτης 3 (1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Χάρις 9 (4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 λάθη), Πάτον 13 (1), Έντι 24 (2/3 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 5/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Πάπας 1 (4 ασίστ), Αβδάλας 16 (0/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 7/8 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Κάρμπερι 2, Ζούγρης 5.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Λυκογιάννης): Σμιθ 10 (1/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/4 βολές, 6 λάθη), Ντέιβις 18 (3 ριμπάουντ), Μπράουν 5 (0/4 τρίποντα), Νόκο 14 (5 ριμπάουντ), Γκίκας 2 (6 ασίστ), Γούλντριτζ (2 λάθη), Μιλεντίγεβιτς 3 (1), Τσαλμπούρης 5 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κακλαμανάκης 1 (2 ασίστ, 3 λάθη), Σαλούστρος (3 ριμπάουντ), Κάναντι 14 (3/4 τρίποντα).

Tα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 16/31 δίποντα, 10/20 τρίποντα, 18/22 βολές, 31 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 6 επιθετικά), 20 ασίστ, 20 λάθη, 12 κλεψίματα, 4 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Πανιωνίου: 18/32 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 15/18 βολές, 22 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 4 επιθετικά), 11 ασίστ, 16 λάθη, 10 κλεψίματα, 5 μπλοκ.

To άρθρο Περιστέρι – Πανιώνιος 82-72: Πρώτη νίκη με Αβδάλα και Έντι δημοσιεύτηκε στο site σήμερα .