Αθλητικά

Ιταλία: Με τρομερή ανατροπή η Κόμο, 3-2 την Αταλάντα

Το κλείσιμο της 5ης αγωνιστικής της Serie A… έκρυβε τη μεγαλύτερη έκπληξη, ίσως και του πρωταθλήματος μέχρι τώρα.

Η αναμέτρηση ανάμεσα στην Αταλάντα και στην Κόμο διεξήχθη με μία μέρα καθυστέρηση, λόγω της χθεσινοβραδινής (23/9) αναβολής της εξαιτίας της καταρρακτώδους βροχής που έπληξε το Μπέργκαμο, με το συγκρότημα του Σεσκ Φάμπρεγας να παίρνει τεράστια νίκη με ανατροπή, 3-2.

Είναι αλήθεια ότι οι «νεοφώτιστοι» είχαν πλησιάσει στο πρώτο τους τρίποντο και σε προηγούμενα ματς, ωστόσο, δεν τα είχαν καταφέρει για διάφορους λόγους. Απόψε, όμως, απέναντι στην κάτοχο του Europa League, Αταλάντα, με τρία γκολ πριν συμπληρωθούν τα πρώτα 15 λεπτά του β΄ μέρους, πέτυχαν μία τεράστια ανατροπή και πανηγύρισαν δικαιολογημένα.

Οι γηπεδούχοι που προηγήθηκαν νωρίς κι έδειχναν να έχουν το «πάνω χέρι» στο ματς δέχτηκαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό στο ξεκίνημα της επανάληψης και δεν μπόρεσαν ν’ αντιδράσουν προβληματίζοντας για μία ακόμη φορά την εφετινή σεζόν με την εικόνα τους (μετά από 5 ματς μετρούν ήδη τρεις ήττες).

Το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με το πέναλτι του Λούκμαν στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η 5η αγωνιστική:

Κάλιαρι-Έμπολι 0-2 (33΄ Κολόμπο, 49΄ Εσπόζιτο)

Βερόνα-Τορίνο 2-3 (12΄ Κάστανος, 90+3΄ Μοσκέρα – 10΄ Σανάμπρια, 33΄ Ζαπάτα, 79΄ Άνταμς)

Βενέτσια-Τζένοα 2-0 (63΄ Μπούζιο, 85΄ Πογιάνπαλο)

Γιουβέντους-Νάπολι 0-0

Λέτσε-Πάρμα 2-2 (32΄ Ντόργκου, 59΄ Κρστόβιτς – 90+3΄ Άλμκβιστ, 90+5΄ Ενό)

Φιορεντίνα-Λάτσιο 2-1 (49΄πεν., 90΄πεν. Γκούντμουντσον – 41΄ Γκίλα)

Μόντσα-Μπολόνια 1-2 (43΄ Τζούριτς – 24΄ Ουρμπάνσκι, 80΄ Κάστρο)

Ρόμα-Ουντινέζε 3-0 (19΄ Ντόβμπικ, 49΄πεν. Ντιμπάλα, 70΄ Μπαλντάντσι)

Ίντερ-Μίλαν 1-2 (27΄ Ντιμάρκο – 10΄ Πούλισικ, 89΄ Γκάμπια)

Αταλάντα-Κόμο 2-3 (18′ Τζαπακόστα, 90’+7 πέν. Λούκμαν – 46′ Στερφέτσα, 54′ αυτ. Κολάσινατς, 58′ Φαντέρα)