Αθλητικά

Ιταλία: Η Φιορεντίνα νίκησε 2-1 τη Μίλαν με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντε Χέα!

Σε ένα ματς με… τρία χαμένα πέναλτι, η Μίλαν είδε την Φιορεντίνα να παίρνει τους τρεις βαθμούς της νίκης, επικρατώντας με 2-1, στον αγώνα με τον οποίο «έπεσε η αυλαία» της 7ης αγωνιστικής της Serie A.

Αρχικά, ήταν οι «βιόλα» που απέτυχαν να ανοίξουν το σκορ από το σημείο του πέναλτι, όταν ο Μόιζε Κιν, στο 22ο λεπτό, δεν κατάφερε να νικήσει τον «πορτιέρε» των «ροσονέρι», Mάικ Μενιάν.

Όμως, ο Γιασίν Αντλί στο 35΄ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους. Η Μίλαν είχε εν συνεχεία δύο ευκαιρίες ν’ αλλάξει τα δεδομένα, με τον Γάλλο Τεό Ερναντέζ και τον Λονδρέζο Τάμι Έιμπραχαμ να αποτυγχάνουν με τη σειρά τους, στο 45+1΄ και στο 56΄ αντίστοιχα, σε πέναλτι.

Και στο 60ό λεπτό ο Κρίστιαν Πούλισικ πέτυχε την ισοφάριση για τους «ροσονέρι». Τη νίκη χάρισε στη Φιορεντίνα ο Γκούντμουντσον στο 73΄.

Οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες στο 86΄, όταν αποβλήθηκε ο Ραφαέλε Παλαντίνο, ενώ στο 90+6΄ την κόκκινη κάρτα είδε και ο Τεό Ερναντέζ από πλευράς φιλοξενούμενων. Χάρη στη νίκη της απόψε (6/10), η Φιορεντίνα (10β.) μείωσε στον έναν βαθμό της απόστασή της από τη Μίλαν (11β.).

Νωρίτερα, η Ρόμα δεν κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς από τη Μόντσα, καθώς έμεινε στο 1-1 με την -μέχρι σήμερα ουραγό- τοπική ομάδα και παραμένει καθηλωμένη στα μεσαία στρώματα της κατάταξης, μετά από επτά αγωνιστικές στη Serie A.

Οι «τζιαλορόσι» είχαν δοκάρι με τον Κονέ και αρκετές χαμένες ευκαιρίες στο α΄ ημίχρονο, πριν ανοίξουν τελικά το σκορ στο 61΄ με τον Ντόβμπικ.

Η χαρά τους, όμως, κράτησε μόλις εννέα λεπτά, καθώς η ομάδα του Γιώργου Κυριακόπουλου (που αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο) ισοφάρισε στο 70΄ με τον Μότα και «τσίμπησε» ένα βαθμό, αν και παραμένει η μοναδική χωρίς νίκη ως τώρα στο πρωτάθλημα.