Αθλητικά

Ιταλία: Η Αταλάντα «ισοπέδωσε» 6-1 τη Βερόνα

Ούτε μισή ώρα δεν χρειάστηκε η Αταλάντα για να «ισοπεδώσει» τη Βερόνα. Από το 6ο λεπτό μέχρι το 34ο οι «μπεργκαμάσκι» βρήκαν πέντε φορές το δρόμο προς τα δίχτυα και με το εμφατικό 6-1 πέρασαν ένα από τα πιο ήσυχα βράδια της σύγχρονης ιστορίας τους.

Δύο γκολ σημείωσε ο Λούκμαν, ο οποίος είχε και δύο ασίστ (στο πρώτο και στο τρίτο γκολ), όντας ο απόλυτος πρωταγωνιστής για το συγκρότημα του Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι, που στο ίδιο γήπεδο, στα μέσα της εβδομάδας «κόλλησε» στο 0-0 απέναντι στη Σέλτικ για την 3η αγωνιστική της League Phase του Champions League.

Ο Τζιοβάνι Ντι Λορέντζο ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στη δύσκολη νίκη της Νάπολι επί της μαχητικής Λέτσε με 1-0 στο «Ντιέγκο Μαραντόνα». Ο αρχηγός των «παρτενοπέι» έστειλε αρχικά την μπάλα στα δίχτυα (26′), αλλά το γκολ του ακυρώθηκε από το VAR.

O διεθνής ακραίος μπακ όμως έδωσε τελικά τη λύση κόντρα στη μαζική άμυνα των φιλοξενούμενων, σκοράροντας στο 73ο λεπτό. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε πέτυχε έτσι την έβδομη φετινή νίκη της και παραμένει στο πρώτο σκαλοπάτι της βαθμολογίας στην Ιταλία.

Η 9η αγωνιστική:

Ουντινέζε-Κάλιαρι 2-0 (38΄ Λούκα, 78΄ Ντέιβις)

Τορίνο-Κόμο 1-0 (75΄ Εντζιέ)

Νάπολι-Λέτσε 1-0 (73′ Ντι Λορέντσο)

Μπολόνια-Μίλαν Αναβλήθηκε

Αταλάντα-Βερόνα 6-1 (6′ Ντε Ρουν, 9′,58′ Ρετέγκι, 14′ Ντε Κετελάρ, 28′,34′ Λούκμαν – 42′ Σαρ)