Αθλητικά

Εuroleague γυναικών: Τρίτη ήττα για τον Ολυμπιακό, 81-67 η Μερσίν

Την τρίτη ήττα του σε ισάριθμες αναμετρήσεις στον 2ο όμιλο της Euroleague γυναικών, υπέστη ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκες» ηττήθηκαν με 67-81 από την Μερσίν στο ΣΕΦ, με την τουρκική ομάδα να διευρύνει στο 3-0 το αήττητο της.

Η ελληνική ομάδα ήταν ανταγωνιστική μόνο στο πρώτο ημίχρονο (36-39), καθώς στην τρίτη περίοδο κατέρρευσε σε άμυνα και επίθεση, δέχθηκε επιμέρους σκορ 13-25 και βρέθηκε στο -όπως εξελίχθηκε- μη αναστρέψιμο -16 (47-63 στο 30΄). Τυπικής διαδικασίας ο… επίλογος του αγώνα, με τη Μερσίν να μην αισθάνεται απειλή από τον Ολυμπιακό μέχρι το τελικό 67-81.

Κορυφαία από τον Ολυμπιακό η Ιβάνα Ράτζα με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ την ακολούθησε σε απόδοση η Μέριτ Χέμπε με 13 πόντους και 8 ριμπάουντ. Από τη Μερσίν έλαμψε η Νατάσα Χάουαρντ με 35 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 36-39, 47-63, 67-81

Ολυμπιακός (Θάνος Νίκλας): Χέμπε 13 (1), Ράτζα 14 (1), Πιλάκουτα 2, Σπυριδοπούλου, Σύρρα, Καμπισιούλη, Καρλάφτη 3 (1), Λάμπερτ 11 (1), Δίελα, Χριστινάκη 10, Κολλάτου 5 (1), Τόμπιν 9.

Μερσίν (Βίκτορ Λαπένα): Χάουαρντ 35, Άντερσον 10 (1), Ακαλάν, Φοθό 2, Αραούχο 14 (2), Γιάγια, Ατάς 2, Σονμέζ, Γιοχάνες 8 (2), Γκουνέρ, Σάμουελσον 10 (2).