Αθλητικά

Γερμανία: «Κόλλησαν» στο 0-0 Χαϊντενχάιμ και Χοφενχάιμ

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας στο Βερολίνο στην έδρα της Ουνιόν (1-1), στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του γερμανικού πρωταθλήματος, μολονότι αγωνίστηκε από το 77ο λεπτό με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Τεάτ.

Προηγήθηκε με τον Γκέτζε στο 14ο λεπτό και κρατούσε τη νίκη έως τις καθυστερήσεις, αλλά στο δεύτερο λεπτό η Ουνιόν ισοφάρισε με το γκολ του Σάρκε.

Νωρίτερα, η Μπάγερν Μονάχου έκανε επίδειξη δύναμης και διέλυσε με 5-0 εκτός έδρας την -ουραγό της βαθμολογίας- Μπόχουμ. Η ομάδα του Βενσάν Κομπανί, που επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας, ήταν καταιγιστική και είχε τις ευκαιρίες για να δώσει ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις στο τελικό σκορ.

Στο ματς με το οποίο έπεσε η «αυλαία» της 8ης αγωνιστικής, Χαϊντενχάιμ και Χόφενχάιμ έμειναν στο 0-0.

Η 8η αγωνιστική:

Μάιντς-Γκλάντμπαχ 1-1 (55′ αυτ. Λάινερ – 57′ Κλάιντιεστ)

Στουτγκάρδη-Χόλσταϊν Κίελ 2-1 (19′ Ουντάβ, 61′ Τουρέ-84′ Γκίγκοβιτς)

Λειψία-Φράιμπουργκ 3-1 (47′ Ορμπάν, 58′ Χερτρούιντα, 79′ Οπέντα-15′ Ντοάν)

Άουγκσμπουργκ-Ντόρτμουντ 2-1 (25′, 50′ Κλοντ Μορίς-4′ Μάλεν)

Ζανκτ Πάουλι-Βόλφσμπουργκ 0-0

Βέρντερ Βρέμης-Λεβερκούζεν 2-2 (74′ Ντουκς, 90′ Σμιντ – 30′ Μπονιφέις, 77′ αυτ. Άγκου)

Μπόχουμ-Μπάγερν Μονάχου 0-5 (16′ Ολίσε, 26′ Μουσιάλα, 57′ Κέιν, 65′ Σανέ, 71′ Κομάν)

Ουνιόν Βερολίνου-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-1 (90’+ Σάρκε-14′ Γκέτζε)

Χαϊντενχάιμ-Χοφενχάιμ 0-0