Αθλητικά

Γερμανία: Ισόπαλο το ντέρμπι στο Μόναχο

Ισόπαλο 1-1 έληξε το μεγάλο ντέρμπι στο Μόναχο μεταξύ της Μπάγερν και της Λεβερκούζεν, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Bundesliga. Οι πρωταθλητές του Τσάμπι Αλόνσο μπήκαν μπροστά στο σκορ με τον Άντριχ (31′), αλλά οι Βαυαροί κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Πάβλοβιτς οκτώ λεπτά αργότερα.

Νωρίτερα, η Λειψία στο καλύτερο έως τώρα παιχνίδι της διέλυσε την άμυνα της Αουγκσμπουργκ και πήρε εύκολα τη νίκη με 4-0. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «ταύρους» ο Μπένζαμιν Σέσκο, που πέτυχε δύο γκολ, ενώ στην αρχική ενδεκάδα των φιλοξενούμενων ήταν ο Δημήτρης Γιαννούλης.

Στο μεταξύ η Βόλφσμπουργκ, με τον Κώστα Κουλιεράκη στην ενδεκάδα, ήταν κοντά στη μεγάλη νίκη επί της Στουτγκάρδης, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ουντάβ στο τελικό 2-2

Η «νεοφώτιστη» Ζανκτ Πάουλι πανηγύρισε, ανατρέποντας τα προγνωστικά, μέσα στην έδρα της Φράιμπουργκ την πρώτη φετινή νίκη της με 3-0, με τον Μανώλη Σάλιακα να είναι βασικός και να αντικαθίσταται στο 77ο λεπτό.

Τέλος η Γκλάντμπαχ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων κατάφερε να πάρει πολύ δύσκολα τη νίκη επί της Ουνιόν Βερολίνου, με το γκολ του Κβανκάρα.

Η 5η αγωνιστική:

Ντόρτμουντ-Μπόχουμ 4-2 (44′, 75′ Γκιρασί, 62′ πέν. Τσαν, Ενμέτσα – 16′ Μπέρο, 21′ Ντε Βιτ)

Λειψία-Άουγκσμπουργκ 4-0 (10′, 15′ Σέσκο, 46′ Οπέντα, 57′ Σίμονς)

Φράιμπουργκ-Ζανκτ Πάουλι 0-3 (12′, 72′ Σάαντ, 45′ Αφολαγιάν)

Βόλφσμπουργκ-Στουτγκάρδη 2-2 (20′ Βιντ, 68′ Αμούρα-32′ Μιλό, 90’+ Ουντάβ)

Μάιντς-Χαϊντενχάιμ 0-2 (15′ Πιέρινγκερ, 86′ Σόπνερ)

Γκλάντμπαχ-Ουνιόν Βερολίνου 1-0 (90’+ Κβανκάρα)

Μπάγερν Μονάχου-Λεβερκούζεν 1-1 (39′ Πάβλοβιτς-31′ Αντριχ)