Αθλητικά

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 85-56 τη Γαλατασαράι σε φιλική αναμέτρηση στην Τουρκία, όντας πολύ καλύτερος επιθετικά, σε σχέση με τον τελευταίο αγώνα κόντρα στην Παρτιζάν στο Καλλιμάρμαρο.

Λίγο πριν την επίσημη έναρξη της σεζόν, ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε τη Γαλατασαράι σε φιλικό ματς και με ένα εντυπωσιακό τρίτο δεκάλεπτο, δεν δυσκολεύτηκε να φθάσει στη νίκη. Οι “πράσινοι” πάτησαν το… γκάζι μετά το πρώτο 25λεπτο και με ένα επιμέρους σκορ 51-22 στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησαν με άνεση των αντιπάλων τους.

Ο Εργκίν Αταμάν έδωσε χρόνο σε όλους τους διαθέσιμους παίκτες του ρόστερ του και βρήκε σκορ από τους περισσότερους από αυτούς, με τους Γιούρτσεβεν, Γκραντ και Οσμάν να είναι οι κορυφαίοι της ομάδας του στο ματς. Οι δύο Τούρκοι του “τριφυλλιού” οδήγησαν την ομάδα του Αταμάν στην πατρίδα τους, με τον πρώτο να κάνει double double με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε ξανά διαθέσιμους τους Σλούκα, Μπράουν, Λεσόρ και Κώστα Αντετοκούνμπο, αλλά βρήκε άλλες λύσεις στην επίθεση και “χτυπώντας” αρκετά και στο τρανζίσιον, έδειξε τη δυναμική του.

Τα δεκάλεπτα: 12-17, 34-34, 45-58, 56-85

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 6, Μωραΐτης 2 (3 ασίστ), Οσμάν 12 (2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Σαμοντούροβ 2, Παπαπέτρου 10, Γκραντ 10 (2/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ναν 7 (4 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 6 (1), Ερνανγκόμεθ 9 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη), Μήτογλου 6 (9 ριμπάουντ), Γιούρτσεβεν 15 (12 ριμπάουντ, 2 μπλοκ, 5 λάθη)

To άρθρο Γαλατασαράι – Παναθηναϊκός 56-85: Σαν στο… σπίτι τους Γιούρτσεβεν και Οσμάν οδήγησαν τους «πράσινους» στη φιλική νίκη δημοσιεύτηκε στο site σήμερα .