Αθλητικά

Βόλεϊ: Πανηγυρικά στους ομίλους του Champions League ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε ένα «κλικ» περισσότερο στον δεύτερο αγώνα του με τη ρουμανική Μπρασόφ, ωστόσο, νίκησε ξανά με 3-0 σετ (αυτή τη φορά στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» στο πλαίσιο του Γ’ προκριματικού του Champions League και προκρίθηκε πανηγυρικά στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης στο βόλεϊ.

Οι «ερυθρόλευκοι» θα είναι στον Β’ όμιλο μαζί με την τούρκικη Φενέρμπαχτσε, την Γκιέσεν από την Γερμανία και την ιταλική Μόντσα. Πρώτος αντίπαλος θα είναι η Μόντσα, την οποία θα αντιμετωπίσουν στην Ιταλία την Πέμπτη 14 Νοεμβρίου.

Ο Ολυμπιακός δεν έκανε το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα, με την Μπρασόφ να περνάει μπροστά με +4 (4-8), χάρη στα αρκετά λάθη των παικτών του Αντρέα Γκαρντίνι στην επίθεση. Με τα σερβίς του Άλεν Παγένκ οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο (8-9) αλλά η Μπρασόφ με έναν άσσο και ένα μπλοκ του Έγουντ Γκόμανς έκανε το 11-15.

Με τα σερβίς του Ντράγκαν Τράβιτσα (με έναν άσσο) οι ερυθρόλευκοι έφεραν το σετ στον πόντο (17-18), για να έρθει η ισοφάριση με άουτ επίθεση των Ρουμάνω (20-20). Η κόντρα επίθεση του Ραφαήλ Κουμεντάκη έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 21-20, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το φινάλε του σετ. το κακό σερβίς του του Νταβίντ Κόβατς έδωσε το σετ μπολ στον Ολυμπιακό (24-23), με τον Αλεξάντερ Ατανασίγιεβιτς να τελειώνει την κόντρα επίθεση για το 25-23.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός έκανε τα εύκολα δύσκολα καθώς προηγήθηκε με 24-20, η Μπρασόφ ισοφάρισε και είχε τρία σετ μπολ για να κάνει το 1-1 (24-25, 25-26, 26-27) αλλά οι Πειραιώτες έμειναν «ζωντανοί» και με δύο μπλοκ του Δημήτρη Τζούριτς κι έφτασαν στο 30-28 και στην πρόκριση.

Με την πρόκριση να έχει κριθεί, η Μπρασόφ προχώρησε σε αλλαγές στην βασική εξάδα, σε αντίθεση με τον Αντρέα Γκαρντίνι που κράτησε τους ίδιους παίκτες με τους οποίους ξεκίνησε το παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να μεγαλώσει τη διαφορά και για πρώτη φορά προηγήθηκε με +2 (16-14) με επίθεση του Ραφαήλ Κουμεντάκη, ενώ λίγο αργότερα με δύο προσωπικές φάσεις του Άλεν Παγένκ έγινε το 19-16. Με μπλοκ του Σλοβένου κεντρικού έγινε το 24-21, η Μπρασόφ με άσσο του Κόβατς μείωσε σε 24-23 και μετά το τάιμ άουτ του Ολυμπιακού ο Κουμεντάκης σκόραρε για το τελικό 25-23.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 30-28, 25-23) σε 98′

Ολυμπιακός (Αντρέα Γκαρντίνι): Παγένκ 12 (7/9 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Πέριν 7 (7/21 επ., 39% υπ. – 22% άριστες), Κουμεντάκης 7 (6/16 επ., 1 άσσος, 28% υπ. – 17% άριστες), Τράβιτσα 3 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ατανασίγιεβιτς 21 (15/31 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ), Τζούριτς 9 (4/10 επ., 5 μπλοκ) / Τζιάβρας (λ, 27% υπ. – 7% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Χασμπάλα.

Μπρασόφ (Λαουρέντιου Λίκα): Γκόμανς 11 (8/16 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 53% υπ. – 42% άριστες), Μάγκντας 8 (5/8 επ., 3 μπλοκ), Μελνίκοφ 8 (8/16 επ.), Γκράχαμ 1 (1 άσσος), Στοσάβλεβιτς 8 (5/17 επ., 3 άσσοι, 56% υπ. – 39% άριστες), Μπάτλερ 1 (1/2 επ.) / Κάντορ (λ, 62% υπ. – 38% άριστες), Μπατσίλα (λ), Κολίτο 8 (6/13 επ., 2 άσσοι), Λούπου, Αρκέζ, Λάζα 1 (1/1 επ.), Κόβατς 4 (3/8 επ., 1 άσσος, 38% υπ. – 15% άριστες).