Αθλητικά

Αγγλία: Η Μπόρνμουθ έσπασε (2-0) το αήττητο της Άρσεναλ!

Στο «Vitality Stadium» σταμάτησε το αήττητο σερί της Άρσεναλ στην εφετινή Premier League, με την Μπόρνμουθ να «εκτελεί» δύο φορές τους «κανονιέρηδες» και να επικρατεί με 2-0 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής, σημειώνοντας τη μεγαλύτερη εφετινή νίκη της στο πρωτάθλημα.

TA HIGHLIGHTS ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Οι Λονδρέζοι προσπάθησαν να γίνουν «αφεντικά» του αγώνα, πιέζοντας τους γηπεδούχους από νωρίς, όμως η αποβολή του Σαλιμπά με απευθείας κόκκινη στο 30ό λεπτό (που δόθηκε με υπόδειξη του VAR προς τον διαιτητή Τείλορ να πάει για on field review) άλλαξε τις ισορροπίες του παιχνιδιού.

Η Μπόρνμουθ είχε μεγάλη υπομονή στο παιχνίδι της και μέσα σε ένα δεκάλεπτο σημείωσε δύο γκολ, τελειώνοντας τον αγώνα. Στο 70′ ο Κρίστι έπειτα από ασίστ του Κλάιφερτ άνοιξε το σκορ, ενώ στο 79′ ο Ολλανδός μέσος με εύστοχο πέναλτι (ανατροπή του Εβανίλσον απ’ τον Ράγια) διαμόρφωσε το τελικό 2-0.