Αθλητικά

Αγγλία: Απομακρύνθηκε από τη ζώνη του υποβιβασμού η Νότιγχαμ Φόρεστ, 3-1 τη Σέφιλντ

Με ανατροπή απέναντι στην υποβιβασμένη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, η Νότιγχαμ Φόρεστ πέρασε νικηφόρα 3-1 από την έδρα των «λεπίδων», κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την παραμονή της στην Premier League.

Η ομάδα του Νούνο Εσπίριτο Σάντο αύξησε τη διαφορά της στο +3 από τη Λούτον και στο +5 από την Μπέρνλι, η οποία ηττήθηκε με 4-1 από τη φιλοξενούμενη Νιούκαστλ, που συνεχίζει να «κυνηγά» τα ευρωπαϊκά «εισιτήρια».

Ο Ντίαθ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 17΄ από την… άσπρη βούλα, αλλά η Νότιγχαμ είχε έτοιμη την απάντηση… Μετά από δέκα λεπτά ο Χάντσον-Οντόι έφερε το ματς στα ίσια, ενώ στα πρώτα λεπτά της επανάληψης ο Γέιτς χάρισε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Στο 69΄ ο Χάντσον-Οντόι ξαναχτύπησε και η Νότιγχαμ πήρε βαθιά ανάσα στην προσπάθεια της να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Η 36η αγωνιστική:

Λούτον-Έβερτον 1-1 (31΄ Αντεμπάγιο – 23΄ πέν. Κάλβερτ-Λιούιν)

Άρσεναλ-Μπόρνμουθ 3-0 (45΄ πεν. Σάκα, 70΄ Τροσάρ, 90+7΄ Ράις)

Μπρέντφορντ-Φούλαμ 0-0

Μπέρνλι-Νιούκαστλ 1-4 (86΄ Οσέι – 19΄ Γουίλσον, 35΄ Λόνγκσταφ, 40΄ Γκιμαράες, 55΄ Ίσακ)

Σέφιλντ Γιουν.-Νότιγχαμ Φόρεστ 1-3 (17΄ πεν. Ντίαθ – 27΄, 65΄ Χάντσον-Οντόι, 51΄ Γέιτς)

Μάντσεστερ Σίτι-Γουλβς 19:30