Αθλητικά

Η Δομινικανή Δημοκρατία, αντίπαλος της ελληνικής ομάδας αύριο (3/7, 21.00) στο Προολυμπιακό Τουρνουά νίκησε στην πρεμιέρα της διοργάνωσης στο ΣΕΦ την Αίγυπτο με 90-77.

Η Αίγυπτος μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και έδειξε να αιφνιδιάζει την αντίπαλό της. Μια εικόνα που άλλαξε σταδιακά στη δεύτερη περίοδο. Η Δομινικανή Δημοκρατία είχε περισσότερες λύσεις και πλουραλισμό στην επίθεση, προσπέρασε και κατάφερε γρήγορα να χτίσει και μια διαφορά που πήρε διψήφια τιμή (31-43, 20’).

Η απόσταση συνέχισε να μεγαλώνει στο τρίτο δεκάλεπτο με την ομάδα του Νέστορ Γκαρσία να εδραιώνει το προβάδισμα και τελικά να φτάνει στην επικράτηση στην πρεμιέρα της διοργάνωσης με 90-77.

Δεκάλεπτα: 22-16, 31-43, 48-68, 77-90

Αίγυπτος (Xένρικ Ροντλ): Μετγουαλί 24 (4), Σεχάτα 3 (10, Γκεντί 5, Καλίφα 2, Ρεφάτ 2, Μαχμούντ 10, Ελτζιζαουί 3 (1), Γκάρντνερ 3 (1), Ελ-Σέικ 4, Αμπντελγκαουάντ 15, Χουσεΐν, Οραμπί 6

Δομινικανή Δημοκρατία (Nέστορ Γκαρσία): Ντουάρτε 14 (1), Λις 12 (1), Βάργκας 6, Μοντέρο 17 (1), Φελίς 9 (1), Πένια 6 (2), Ντε Λεόν 6 (1), Ενρίκες 3 (1), Νούνιες 11 (1), Σάντος 4, Σιμόν, Πολάνκο 2

To άρθρο Αίγυπτος – Δομινικανή Δημοκρατία 77-90: Νίκη με Μοντέρο και Κρις Ντουάρτε στην πρεμιέρα του Προολυμπιακού στο ΣΕΦ δημοσιεύτηκε στο site σήμερα .