Αθλητικά

Ιταλία: Πήρε… φόρα η Μίλαν, 3-0 τη Λέτσε

Η Μίλαν φαίνεται να… ξυπνάει για τα καλά, μετά από μία «αναιμική» εκκίνηση στη σεζόν. Και μετά την τεράστια νίκη της περασμένης εβδομάδας στο ντέρμπι του Μιλάνου με την Ίντερ (1-2), έκανε… περίπατο απέναντι στη Λέτσε, την οποία νίκησε εύκολα με 3-0 στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 6ης αγωνιστικής στη Serie A.

Αποτέλεσμα που έφερε πλέον τους «ροσονέρι» ισόβαθμους με την Τορίνο στην πρώτη θέση (αλλά με έναν αγώνα περισσότερο), σε ένα πρωτάθλημα που δείχνει άκρως ανταγωιστικό. Μετά από ένα όχι και τόσο καλό ξεκίνημα, οι παίκτες της Μίλαν πάτησαν… γκάζι στο φινάλε του ημιχρόνο και με τα γκολ των Μοράτα, Ερναντέζ και Πούλισικ μετέτρεψαν σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο κομμάτι του αγώνα.

Η Μίλαν ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες, καθώς ο 18χρονος αμυντικός, Νταβίντε Μπαρτεσάγκι, πέντε λεπτά μετά την είσοδό του, αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη για ένα τρομερά σκληρό κι επικίνδυνο μαρκάρισμα πάνω σε αντίπαλό του.