Αθλητικά

Ισπανία: Ισόπαλες 1-1 Ατλέτικο και Ρεάλ

Δύο ομάδες, πλέον, παραμένουν αήττητες στη La Liga μετά από 8 αγωνιστικές και το μεγάλο ντέρμπι της ισπανικής πρωτεύουσας που ολοκληρώθηκε λίγο μετά τα μεσάνυχτα της Κυριακής.

Ατλέτικο Μαδρίτης και Ρεάλ Μαδρίτης αναδείχθηκαν ισόπαλες, 1-1, με τη «βασίλισσα» να διατηρεί το αήττητο για 40ό ματς και να κυνηγά το ρεκόρ των 43 αγώνων της Μπαρτσελόνα. Στο «Μετροπολιτάνο», ο Μιλιτάο άνοιξε το σκορ στο 64΄, αλλά την τελευταία λέξη στο ματς είπε ο Κορέα στο 90+5′, «σώζοντας την παρτίδα» για τους «ροχιμπλάνκος».

Κερδισμένη από το τελικό σκορ θα μπορούσε να πει κανείς ότι είναι η Μπαρτσελόνα η οποία παρά την ήττα της στην Παμπλόνα (4-2 από την Οσασούνα) διατήρησε διαφορά +3 από τη Ρεάλ και +5 από την Ατλέτικο.

Λίγα λεπτά μετά το γκολ της Ρεάλ Μαδρίτης το ματς διακόπηκε προσωρινά, λόγω ρίψης αντικειμένων από τους οπαδούς των γηπεδούχων. Η κόντρα φάνηκε να ξεσπά ανάμεσα σε μερίδα φιλάθλων της Ατλέτικο και στον γκολκίπερ των «μερένχες», Τιμπό Κουρτουά, με το διαιτητή του ντέρμπι Φερέρ Μπουσκέτς να το διακόπτει προσωρινά και να στέλνει τις δύο ομάδες στ’ αποδυτήρια.

Επέστρεψαν μετά από περίπου 15-20 λεπτά, το ματς συνεχίστηκε χωρίς… παρατράγουδα με τον Κουρτουά να κάνει μεγάλη επέμβαση στο 81′ σε βολέ του Λίνο, αλλά να μην μπορεί να κάνει το ίδιο στο μπάσιμο του Κορέα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο οποίος αφού κέρδισε και μερικές κόντρες μπήκε σχεδόν με τη μπάλα στα δίχτυα.

Η 8η αγωνιστική:

Βαγιαδολίδ-Μαγιόρκα 1-2 (90’+4′ Σάντσες – 59′ Λάριν, 83′ Βαλέρι)

Χετάφε-Αλαβές 2-0 (42′ Αραμπάρι, 58′ πέν. Μίγια)

Ράγιο Βαγεκάνο-Λεγανές 1-1 (8′ Καμέλο – 55′ Κρους)

Σοσιεδάδ-Βαλένθια 3-0 (8′ Κούμπο, 80′, 90’+2′ Όσκαρσον)

Οσασούνα-Μπαρτσελόνα 4-2 (18′, 72′ Μπούντιμιρ, 28′ Μπράιαν Θαραγόθα, 85′ Αμπέλ Μπρετόνες – 53′ Πάου Βίκτορ, 89′ Γιαμάλ)

Θέλτα-Τζιρόνα 1-1 (81′ Άσπας, 38′ Ερέρα)

Μπιλμπάο-Σεβίλλη 1-1 (36′ Χαουρεγκιθάρ – 90’+3′ αυτ. Παντίγια)

Μπέτις-Εσπανιόλ 1-0 (85′ Λο Σέλσο)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Ρεάλ Μαδρίτης 1-1 (64′ Μιλιτάο – 90’+5′ Κορέα)