Αθλητικά

Γερμανία: Εκπληκτική ανατροπή της Βέρντερ, από 3-0 νίκησε 4-3 τη Χόφενχαϊμ

Η Χόφενχαϊμ προηγήθηκε γρήγορα με 3-0 και είχε στα χέρια της τη νίκη, αλλά έμεινε από το 19ο κιόλας λεπτό με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Νσόκι και η Βέρντερ Βρέμης εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα της έκανε την εκπληκτική ανατροπή και πανηγύρισε τελικά τη σπουδαία -εκτός έδρας- νίκη με 4-3, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των «πράσινων» της Βρέμης ήταν ο Γιενς Στάγκε, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ και οδήγησε την ομάδα του στη μεγάλη αυτή ανατροπή και στην κατάκτηση των τριών βαθμών.

Νωρίτερα, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης δυσκολεύτηκε στο Κίελο, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 4-2 κόντρα στην τοπική Χόλσταϊν. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν (30′) με τον Ματσίνο από το σημείο του πέναλτι, αλλά η ομάδα της Φρανκφούρτης ανέτρεψε το σκορ με τα γκολ των Μαρμούς (25′) και Ματάνοβιτς (47′).

Ο Ματσίνο κατάφερε να βρει πάλι δίχτυα και να ισοφαρίσει στο 50ο λεπτό. Η συνέχεια όμως ανήκει ολοκληρωτικά στην ομάδα της Φρανκφούρτης, η οποία πήρε τους τρεις βαθμούς με το δεύτερο γκολ του Μαρμούς (65′) και τον Τούτα να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 74ο λεπτό και να ανεβάζει τους «αετούς» στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Η 5η αγωνιστική:

Ντόρτμουντ-Μπόχουμ 4-2 (44′, 75′ Γκιρασί, 62′ πέν. Τσαν, Ενμέτσα – 16′ Μπέρο, 21′ Ντε Βιτ)

Λειψία-Άουγκσμπουργκ 4-0 (10′, 15′ Σέσκο, 46′ Οπέντα, 57′ Σίμονς)

Φράιμπουργκ-Ζανκτ Πάουλι 0-3 (12′, 72′ Σάαντ, 45′ Αφολαγιάν)

Βόλφσμπουργκ-Στουτγκάρδη 2-2 (20′ Βιντ, 68′ Αμούρα-32′ Μιλό, 90’+ Ουντάβ)

Μάιντς-Χαϊντενχάιμ 0-2 (15′ Πιέρινγκερ, 86′ Σόπνερ)

Γκλάντμπαχ-Ουνιόν Βερολίνου 1-0 (90’+ Κβανκάρα)

Μπάγερν Μονάχου-Λεβερκούζεν 1-1 (39′ Πάβλοβιτς-31′ Αντριχ)

Χόλσταϊν Κίελ-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 2-4 (30′ πεν., 50′ Ματσίνο-25′ Μαρμούς, 47′ Ματάνοβιτς)

Χοφενχάιμ-Βέρντερ Βρέμης 3-4 (5′, 8′ Μπούλτερ, 12′ Χλόζεκ-21′ Μαλατίνι, 26′, 39′, 49′ Στάγκε)